×

Beşiktaş – Galatasaray maçında Halil Umut Meler’in ‘devam’ kararları doğru mu? Eski hakem canlı yayında açıkladı

Beşiktaş – Galatasaray maçında Halil Umut Meler’in ‘devam’ kararları doğru mu? Eski hakem canlı yayında açıkladı

Süper Lig’in 28’inci haftasında Beşiktaş ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Halil Umut Meler’in tartışmalı kararlarını eski hakem Fırat Aydınus değerlendirdi.

BeşiktaşSüper Lig‘in 28’inci haftasında Galatasaray‘ı konuk etti. Kritik karşılaşma Tüpraş Stadyumu’nda oynandı. Müsabakada Halil Umut Meler düdük çaldı. Halil Umut Meler’in yardımcılıklarını Mustafa Emre Eyisoy ile Kerem Ersoy üstlendi. VAR’da Koray Gençerler görev aldı. AVAR’da ise Emre Kargın, Aleks Taşçıoğlu ve Alper Çetin hazır bulundu.

Haberin Devamı

Beşiktaş – Galatasaray derbisinin tartışmalı kararlarını Fırat Aydınus canlı yayında değerlendirdi.

“Galatasaray’ın golü öncesi bir ihlal var mı?”

Bülent Yıldırım: Omar Colley faul almak için kendini kolay yere bıraktı. Etkili bir faul yok. Golde sıkıntı yok.

Bahattin Duran: Davinson Sanchez, Omar Colley’in kolundan hafif tutuyor. Ancak burada faul yok.

Deniz Çoban: Faul yok.

Fırat Aydınus: Bu pozisyonda Sanchez ile Colley arasında tutma gibi bir durum söz konusu. Colley bu ikili mücadele, müdahale neticesinde abartılı şekilde kendini geriye atıyor. Bu şekilde düşen futbolcunun itilmesi gerekiyor. Bu pozisyonda VAR’ın karışmaması ve gol verilmesi doğru karar.

“Galatasaray’ın 6’ncı dakikada penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Fırat Aydınus: Bir futbolcunun kapalı koluna çarpması anında bile tribünleri ‘ooo’ yapması… Net olarak kafasından sektiği gözüküyor. Devam kararı doğru.

“Rashica ile Kerem Aktürkoğlu arasındaki mücadele sonrası itirazlar..”

Fırat Aydınus: Halil Umut Meler burada bir yorum yaptı. Rashica’nın yaptığı parmak işareti ve kendisine karşı yapılan itirazlara kayıtsız kalması kabul edilebilir durum değil. Parmak işaretini sallaması ve isyan etmesi, sarı kartı gerektiriyordu.

“Necip Uysal ve Kerem Aktürkoğlu arasındaki mücadele sonrası faul kararı…”

Fırat Aydınus: Avantaja bıraktıktan sonra burada faulü vermesi bence doğruydu. Necip Uysal’ın yaptığı faul. Faulü çalması doğruydu.

“Kerem Demirbay’a atılan maddeler sonrası yaşanan gerilim…”

Fırat Aydınus: Maddeler atılıyor. Futbolcu bundan rahatsız. Bu gibi durumun olabileceği üzerine senin önlem alman gerekir ekip olarak. Senin köşe gönderinde bunu 2’nci yarıda da yaptın. Futbolcuya ‘kaç oradan’ dercesine yaptığın bu hareket taraftar gözünde farklı anlaşılır. Sen buna karışma, bu imajı çizme. Bırak futbolcu ne yapacağına karar versin. Beşiktaşlı futbolcular aslında oradaki futbolculara ‘kaç oradan’ dercesine ima çıkan ortamda, sen buna bu şekilde karışamazsın… Çağır Necip Uysal’ı ‘şuraya gider misiniz’ de. Sen ‘kaç oradan’ dersen olmaz. Çıkan gerilimde Halil Umut Meler’in rahat görüntüleri mevcut. Buradaki münakaşalarda hiçbir kart çıkmıyor. Burada olayı yönetim anı ve bu gibi kargaşada hiç kartı kullanmaması doğru değildi.

“Necip Uysal’ın müdahalesinde bir penaltı var mı?”

Fırat Aydınus: Devam kararı doğru.

“İlk yarıya 2 dakika ilave edilmesi”

Fırat Aydınus: Dünya Kupası’ndan sonra hakemlere verilen dakikaları ekleme durumu ne oldu? 2 hafta uygulandı, sonra es mi geçildi? Bu süreleri topladığımızda gerçekten 2 dakika mı sadece? Ne kadar konuşulursa konuşulsun uzatma dakikaları ciddiye alınmıyor. Dünya Kupası’ndan sonraki ‘dostlar alışverişte görsün’ muhabbetiymiş.

“Mauro Icardi’nin penaltı beklediği pozisyonda ‘devam’ kararı doğru mu?”

Fırat Aydınus: Bu pozisyonda bir şey var ama net olarak ‘şu var’ denmiyor. VAR’ın karışamayacağı bir pozisyon. Net bir yorum yapabilmemiz için maç içerisinde bize sunulandan bahsediyorum. Biz şu ana kadar şahit olduğumuz görüntüler içerisinde şu var diyemiyoruz. VAR’ın karışamayacağı pozisyon. Hakem doğal olarak bekletiyor. Bu incelemeler yapılıyor. Bazen oyun durduğunda inceleme tamamlanmamış olduğu için ‘oyunu başlatma’ diyor.

“Cenk Tosun’un penaltı beklediği pozisyonda ‘devam’ kararı doğru mu?”

Fırat Aydınus: Halil Umut Meler nerede? Tam karşıdan görüyor. Önünü kapatacak, açı olarak terste kalacak durum söz konusu değil. Top atıldıktan sonra sağa doğru açılıyor. Top atılırken Köhn’ün Cenk’e bir müdahalesi var. Cenk’in beline elini koyuyor. Top sağa açılınca dönme esnasında bir baskı, bir belden tutma… O sırada ikinci aksiyon olarak bir formadan çekme söz konusu. Bu aksiyon içerisinde Cenk’in bir reaksiyonu var. Haddinden fazla bir abartı teşkil ediyor. Bu abartı ‘Köhn’ün eylemi yok’ dedirtmez. Cenk’in reaksiyonun şekli Halil Umut Meler’i yanıltmış. VAR’ın karışmaması, Cenk’i nasıl etkilediğini VAR süzememiş. VAR’ın karışması doğru olmazdı. Bu pozisyonu sahada hakemin görüp, penaltı vermesi gereken bir pozisyon. Cenk’in hareketi sanırım Halil Umut Meler’i de yanılttı. Köhn’ün yaptığı eylem 10 kusurlu hareketten biri. Sahada hakemin görüp, vermesi gereken bir penaltı bu. VAR’ın karışabileceği türden bir pozisyon değil.

“Barış Alper’e gelen madde sonrası yaşananlar…”

Fırat Aydınus: Yangına körükle gitmemek lazım. Cenk Tosun’la atışıyor, yardımcı hakem yanında. Halil Umut Meler’i bu maçtaki kadar futbolcularla iletişime girerken bu kadar sert… İstanbulspor, Pendikspor maçlarında daha sakindi. Bu maç çok enteresan bir mizacı vardı. Hiç görmemiştim. Farklı derbilerde bu mizacı sergilemiş olsa, ‘mizacı bu’ derim. Futbolcuya ‘uzaklaş’ demek, yardımcıyı yanına çağırmak… Çağır kaptanları, tribünlere doğru gönder. Cenk’le Necip’e ‘sakin olmalarını söyle’ dersin. Yönetim şeklini değiştirmesi yararına olurdu.

“Mertens’e yapılan faulde karar doğru mu?”

Fırat Aydınus: Bu pozisyonda sarı kart olmalıydı.

“Barış Alper Yılmaz’ın Semih Kılıçsoy’a müdahalesi”

Fırat Aydınus: Zamanlama hatası ve geç kalınmış. Semih kendini yere bırakmıyor, kalkıp devam ediyor. Sarı kart gerekirdi.

“Omar Colley’e çıkan kırmızı kart”

Fırat Aydınus: Hakem pozisyonu görüyor ve değerlendiriyor. Sol ayağıyla, sağ ayağına gelen temas. VAR bu pozisyonda neden karıştı? Omar Colley iki ayağıyla geliyor, sol ayağını kaldırıyor. Sahada bunu hakem gördü. Sahada hakem gördü, kırmızı kart gösterdi tamam ama sen sadece fotoğrafı koyduğunda… Tabanın tam oturmaması, şiddet olarak VAR’da bir ölçü birimi olmaması… Hakemin sahada değerlendirmesi gereken bir pozisyon bu. ‘Tabanı tam oturdu’ diyebiliyor musun? Televizyon başında ‘yoğun güç uyguluyor’ diyemezsin. Bunu hakem görecek. Akışta seyrettiğimizde bu pozisyon kırmızı kart ama ispat ve kanıt anlamında ‘gel izle’ diyebileceği bir durum yok. Sahada hakemin değerlendirip kırmızı kart vermesi gereken pozisyon. VAR karışmamalıydı.

Kaynak: Milliyet

Share this content:

Yorum gönder