Türkiye

Zeytin çekirdeğinden kahve üretildi

Türk bilim insanları tarafından zeytin çekirdeği işlenerek kahveye çevrildi. Üretilen zeytin kahvesinin kafein barındırmadığı belirtildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, kahvaltı kültüründe önemli bir yere sahip olan siyah zeytinin çekirdeğinden bitkisel ve kafeinsiz kahve üretti.

GAÜN Fitoterapi ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü de olan Prof. Dr. Şekeroğlu, bitkisel kahve ve bitkilerin geri dönüşümü üzerine yürüttüğü çalışmalar sonucunda günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz zeytin çekirdeğinden kahve üretimi çalışmalarından olumlu sonuç elde etti.

Şekeroğlu, Zeytinin bütün kısımlarının kullanıldığını fakat çekirdeğinin çöpe atılması veya yakılmasından yola çıkarak çalışma yürüttüklerini ifade ederek “Son yıllarda zeytin yağının yanı sıra yaprağı, çiçeğinin birçok şifalı yönleri ortaya çıkıyor. Zeytin aslında çekirdeği içerisinde tohumunu barındıran ve tohumda fitokimyasal bulunduran oldukça önemli üründür. Zeytin çekirdeği yutulsun mu, yutulmasın mı?’ tartışması sürerken, insanların hizmetine sunmak için kahve yapalım diye yola çıktık” dedi.

Çekirdeklerini bütün olarak zeytinden ayırıp çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra kavurarak Türk kahvesi şeklinde öğüttüklerini belirten Şekeroğlu; çekirdeğin ne kadar şifalı olmasına rağmen oldukça acı tadı olduğunu, bu acılığı yardımcı maddelerle melengiç ve tarçın gibi belli ürünlerden katarak ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

Kafeinsiz kahve

Yüzde 70 zeytin çekirdeğinden oluşan kahvenin, kafeinsiz bir kahve olduğunun altını çizen öğretim üyesi kafeine duyarlı kişiler için diğer kahve türlerine göre daha tüketilebilir olduğunu da belirtti.

Sağlık alanında da faydalı

Son olarak ise yapmış olduğu açıklamalarda sağlık alanında özellikle gastrit, reflü, ülser, bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde zeytin çekirdeğinin kahvesinin oldukça etkisinin olacağını düşündüklerini belirten Şekeroğlu,’’ Bu bilgileri GAÜN hastanesiyle yapacağımız çalışmalarla ortaya koymuş olacağız” dedi.

Leave a Reply