Dünya Gündem Türkiye

Yunan Uçaklarından Türk F16’larına Taciz

Doğu Akdeniz’de NATO görevi yapan Türk uçaklarına, NATO üyesi Yunan F-16’larınca radar kilidi atılarak tacizde bulunuldu.

Ankara

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından öğrenilen bilgiye göre, NATO üyesi Yunanistan’a ait savaş uçaklarının önemli bir NATO görevini yapan Türk savaş uçaklarının görevini engellemek üzere bilinçli şekilde radar kilidi attıkları belirtildi.

Yunanistan tarafından yapılan bu tacizin, NATO’nun faaliyetlerini hedef alan bir girişim olduğuna tüm dikkati üzerine çeken kaynaklar, Yunanistan’ın, Türkiye’yi taciz edebilmek için NATO görevlerini bile riske atmaktan geri durmadığını vurguladı.

Yunanistan’ın, Türk savaş uçaklarına radar kilidi atmasının hemen sonrasında gerekli karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından konunun NATO makamlarına ulaştırıldığı ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak, NATO görevini tehlikeye atan Yunan uçaklarından dolayı tepki gösterildiği kaydedildi.

Bu türde bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını vurgulayan kaynaklar, Yunanistan’ın gerginliği arttırma peşinde olduğuna ilgiyi çekti.

Leave a Reply