Türkiye

Uzaya gidecek Türk vatandaşı için şartlar açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Milli Uzay Programı çerçevesinde uzaya gönderilecek Türk vatandaşında aranacak kriterler açıklandı. Başvuruların, 23 Haziran 2022 saat 20.23’e kadar devam edeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine sonrasında yaptığı açıklamalarda, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’ görevini başlattıklarını bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada,  Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. İçimizden biri uzaya gidecek. İnşallah onu da bizden sonra gelecek nesiller unutmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi.

“Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023’te uzayda bir Türk olacak. Türk Uzay Yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak.’’

Kimler başvurabilir?

Uzaya gönderilecek ilk Türk  için 45 yaşından küçük olması, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip olması ve çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerektiği ifadelerinin yer aldığı açıklamada bu kriterleri taşıyanların başvuru yapabilecekleri belirtildi.

Adayların ayrıca 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogram ağırlığa sahip olması şartı da yer alacak. Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği de aranacak kriterler arasında. Adaylara yapılacak sağlık kontrollerinde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak.

Son başvuru tarihi 23 Haziran 2022 saat 20:23

Başvurular, uzaya.gov.tr adresi üzerinden 23 Haziran 2022 saat 20:23’e kadar alınacak. İlk başvuru aşamasını geçen adaylardan ek bilgi, belge, doğrulama gibi talepler istenilecek. Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirilecek, İngilizce dil yetenekleri için mülakata alınacak. Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürülecek. Ve böylelikle iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkacak ilk Türk’ten biri olacak.

Leave a Reply