avrupa Gündem

Ukrayna-Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere gururlandırıyor

Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere bizleri gururlandırmaya devam ediyor, son türk vatandaşı Ukraynadan çıkmadan Ukraynadaki görevi başında devam ediyor.

Rus-Ukrayna savaşında 14ncü gün.

Birçok türk vatandaşı Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle ülkeyi terk etmiş durumda. Terk etmeyen daha doğrusu terk etmek istemeyen öyle bir isim varki,vatandaşlarının can güvenliği garantilenmeden Ukrayna’da sahada işinin başında göreve korkusuz devam ediyor.

Yağmur Ahmet Güldere, bu ismi tarih unutmamalı!

Kiev’de bulunan Çekyalı muhabir:”Benim Büyükelçim çoktan Ukrayna’yı terk etti. Tahliyem için Türk Büyükelçiliğini aramayı tercih ederim.” dedi. Ukrayna Büyükelçimiz Ukraynalı Türkler tarafındanda takdir ediliyor. Sayfasında onlarca türk vatandaşının kendilerine destek ve teşekkür mesajı var.

Tahliye çalışmalarımız sürüyor halen.

Röportaj teklifimize ”Tahliye çalışmalarımız sürüyor halen,bu aşamada maalesef belki ilerleyen sürede. Anlayışınız için teşekkürler.” cevabını aldık. Bizde Avrupa TV ekibi olarak sayın Büyükelçimize kırmayıp sorumuza cevap verdikleri için ve haber için onay verdikleri için teşekkür ediyor, calışmalarında başarılar diliyoruz cesur yürekli elçimize. Umarız sağ sağlim sayın elçimiz görevini tamamlar,allahtan kolaylık diliyoruz.

Yağmur Ahmet Güldere kimdir?

(d. 4 Haziran 1976, Paris) Türk büyükelçi. Türkiye‘nin Ukrayna Büyükelçisidir.

1997’de Dışişleri Bakanlığına girmiştir. 2007-2012 yılları arasında Moskova Büyükelçiliği’nde müsteşar[2], 2012-2016 yılları arasında Doğu Avrupa Genel Müdür Yardımcılığı’nda daire başkanı, Mayıs 2016-Aralık 2018 tarihleri arasında Doğu Avrupa Genel Müdür Yardımcısı (elçi unvanıyla) olarak görev yapmış, 7 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisidir. İngilizce, Rusça ve Fransızca bilmektedir.[3] Ayrıca daire başkanı ve genel müdür yardımcısı iken Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin çözümünde aktif rol almıştır

Haber: Onur Akpınar, Avrupa TV

Leave a Reply