Dünya Gündem

Twitter ‘kişisel veri’ cezası ödeyecek

Aktif olarak kullanılan sosyal medya platfotmu Twitter, ABD’de kişisel verileri ihlalden 150 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

Son zamanlarda daha çok Elon Musk’ın satın alacağı konuylarıyla gündemde yer edinen popüler sosyal medya platformu bu seferde yüklü miktarda ceza konularıyla gündeme geldi.

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklama kapsamınd Twitter’ın kullanıcı verilerini ihlal ettiği, gizlilik ve güvenliğini Mayıs 2013- Eylül 2019 yılları arasında sağlayamadığı ifade edildi.

Toplanan verilerin güvenlik çerçevesinde toplandığını, fakat daha sonrasında reklamlar ve farklı platformlarla, kullanıcıları etkilemek için yanlış bir şekilde kullanıldığı açıklandı.

150 milyon dolar ceza ödeyecek

Twitter ile yapılan anlaşma kapsamında, platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceğinin belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler de alacağının altı çizildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu yıllarda, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak adına kayıt ettiği telefon numaraları ve e-posta adreslerinin, ‘kullanıcılara reklam gönderilmesi’ için de kullandığı belirtildi.

Leave a Reply