Gündem Türkiye

Türksat 5B uydusu hizmete girdi

Aralık 2021’de Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılan Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B, bugün itibarıyla hizmete alındı.

Türksat 5B, 19 Aralık 2021 tarihinde SpaceX firmasının ABD-Florida’da bulunan Cape Canaveral’daki fırlatma merkezi aracılığıyla uzaya gönderilen  ticari bir haberleşme uydusudur.

Falcon 9 roketiyle hatasız bir şekilde uzaya fırlatılan Türksat 5B’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın butona basması üzerine bugün itibari ile “42 derece doğu” boylamındaki yörüngesinde hizmet vermeye başladı.

‘’30 yıl boyunca hizmette kalacak’’

Türksat Genel Müdürlüğünün Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türksat 5B’yi hizmete sokmasıyla bu süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak şu ifadeleri kaydetti:

‘’Türksat 5B uydumuz TV ve genişbant uydu kapasitemizi Afrika’dan Ortadoğu’ya Asya’ya kadar kesintisiz hale getirecektir. Kırsal ve dağlık yerlerde iletişim sürmesi için bu uydumuz afet ve acil durum hizmetlerine destek sağlayacaktır. Yetersiz internet altyapısı nedeniyle uzaktan eğitim programlarına katılmakta zorluk çekilmişti. Bu sorun da ortadan kalkacaktır. 30 yıl boyunca hizmet verecek Türksat 5B uydumuz ülkemiz frekans ve bölge haklarının da korunmasını temin edecektir.’’

Peki Türksat 5B’NİN özellikleri neler?

Türksat 5B Türkiye haricinde; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama hizmet sunabilecek olabilmesinin yanısıra frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yüküyle toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi de sağlayacak.

Leave a Reply