Gündem Türkiye

Türkiye genelinde ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Artan sıcak hava beraberinde orman yangınlarının önüne geçebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından 31 Ağustos’a kadar Türkiye genelinde ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, artması beklenen sıcaklıklar nedeniyle 81 il valiliğine ‘Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler’ konulu genelge yolladı.

Genelge kapsamında yükselişe geçen sıcaklık dereceleri beraberinde artan orman yangınlarının önüne geçebilmek amacıyla ve ormanlık alanlarda artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskini artıracağını belirterek bu konuda dikkatli olmaları gerektiği hususunda uyarılarda bulunuldu.

31 Ağustosa kadar ormanlara giriş yasak

Uyarılar çerçevesinde çıkabilecek orman yangınları için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ateş yakılması ve orman alanlarına girişler 31 Ağustos 2022 tarihine kadar kısıtlanacak.

Böylelikle getirilen yasaklama ile birlikte kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına izin verilmeyecek. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda gerçekleştirilemeyecek. Yangın çıkmasına sebebiyet verebilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımıda geçici olarak kısıtlandırıldı.

Leave a Reply