Gündem Türkiye

Türk Konsolosluğu’na roketli saldırı

Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu yakınlarına roketli saldırı düzenlendi. Olayada can kaybı olmadığı belirtildi.

Irak’ta Musul’un kuzeydoğusunda El-Hadba semtinde bulunan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu binasının yakınlarına gece saatlerinde 2 adet roket düştü. 

Olayda can kaybı olmadığı fakat bölgeden yer alan bina ve araçlarda büyük hasar meydana geldiği bilgisi paylaşıldı. Olaya tanıklık eden kişiler, birçok ailenin evini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Musul Başkonsolosluğu tarafından Irak medyasına yapılan açıklamada, konsolosluk çalışanlarının saldırıda zarar görmediği ifadesi yer alırken, şu cümleler kaydedildi:

“Musul Başkonsolosluğumuza 27 Temmuz sabah saatlerinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.” ‘

‘’Er ya da geç hesap sorulacaktır’’

Milli Savunma Bakanlığı’da konuyla dair açıklama metni yayınlayarak, “Musul Başkonsolosluğumuza yönelik alçakça saldırıyla ilgili Irak makamlarının derhal sorumlulardan hesap sormasını bekliyoruz. Irak makamları diplomatik temsilciliklerin güvenliği için her türlü tedbiri almayı da ihmal etmemelidir. Başkonsolosluğumuza yönelik saldırı ile kimin sivillere ve sivil hedeflere saldırdığı bir kez daha görülmüştür. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden de er ya da geç diğer teröristler gibi hesap sorulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply