Türkiye

Türk bayrağı, Paris MoU Listesi’nde 8’inci sıraya yükseldi

Ülke bayrakları için prestij ve yüksek standart göstergesi olan Paris MoU Gemi Performans Listesi’nde, Türk bayrağı son üç yılda 24 sıra yükselerek 8’inci sıraya yükseldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, liman devletlerinin yabancı bayraklı gemilere yönelik kontrolleri, imzaladıkları liman devleti kontrolü mutabakat muhtıraları (MoU) kapsamında gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda dünya genelinde Birleşik Devletler Sahil Güvenliği ile 10 liman devleti kontrolü (PSC) rejimi bulunuyor. Paris MoU, bunlar arasında en çok dikkate alınan, prestijli muhtıra olarak kabul ediliyor.

Türk bayrağı, en başarılı performans gösteren ilk 10 bayrak devleti arasına girdi

Paris MoU kapsamında gerçekleştirilen liman devleti denetimleri neticesinde, 2002’de kara listede bulunan Türk bayrağı, bakanlıkça yürütülen yoğun çalışmalar sayesinde 2006’da gri listeye, 2008’de ise beyaz listeye yükseldi ve mevcut durumda beyaz listedeki yerini güçlendirerek korumaya devam ediyor.

Türk bayraklı gemilerin Paris MoU’daki denetim periyotları ve bu denetimler sonucu tespit edilen eksiklikleri gözetilerek liman başkanlıkları ile gerekli koordinasyon sağlanıp gemilere yönelik bayrak devleti denetimleri (ön sörvey) görevli uzmanlarca yapılıyor.

Geçen yıl yaklaşık 1750 ön sörvey gerçekleştirilerek Türk bayraklı gemilerin başta Paris MoU olmak üzere liman devleti kontrollerine hazırlıklı olması sağlandı. Bu çalışmaların sonucunda Türk bayrağı, Paris MoU tarafından yayımlanan listede, en başarılı performans gösteren ilk 10 bayrak devleti arasına girerek 8. sırada kendisine yer buldu.

Kaynak: TRT Haber

Leave a Reply