Gündem Türkiye

Türk astronot için sayılı günler

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gönderilecek ilk Türk astronotun yıl sonunda hazır olacağını belirterek “Sene sonu astronotumuz hazır olur. Gelecek yıl uzaya gidecek.” diye konuştu.

Bir konferansa katılmak için Konya’da bulunan Yıldırım, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda gelinen son aşamayı anlattı. İlk Türk astronotun eğitim sürecinin 4 ila 6 ay arasında olacağını belirterek  “Seçim sürecinin de 2-3 ay kadar süreceğini ön görüyoruz. Sene sonu astronotumuz hazır olur. Gelecek yıl uzaya gidecek.” dedi.

‘’Aday seçimleri yıl sonu olacak.’’

Astronot aday seçimlerinin yıl sonu olacağını belirten Yıldırım,  ‘’İki kişi seçilecek, ön eleme olacak. Daha sonra farklı kriterlerle elemeler olacak. Seçilen iki kişi gidip ilgili kurumda eğitim alacak. Bu eğitimin sonunda da en başarılı olan adayımız, uzay istasyonuna giderek orada bir hafta 10 gün kalacak, deneylerimizi yapıp dönecek.” ifadelerini kullandı.

Tasarım tamamlanmak üzere

Ay Araştırma Görevinde bulunacak uzay aracının nihai tasarımının haziranda biteceğini vurgulayan Başkan, ‘’Bir sıkıntı yaşamazsa bunu 2023 sonu 2024 başında hazır etmeyi planlıyoruz.” dedi

Çalışmalar devam ediyor

Uzay aracının 2024 yılında yola çıkacağını belirtip, Milli Uzay Programı ile Türkiye’nin uzayda varlık göstereceğinin altına çizen Yıldırım son olarak ise şu ifadeleri kullandı

“Aracımızın Ay’a ulaşması demek Türkiye’nin Ay’a ulaşabilen 5-6 ülkeden biri olması demektir ki bu müthiş bir hamle. Ay programını 2023 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz.Tedarikte bazı sıkıntıların yaşanabileceğini de öngörüyoruz. Çünkü bu savaş da bazı şeyleri etkiledi. Pandemide zaten teslimat süreleri uzamıştı. Bu yüzden 2024 yılını öngörüyorum.”

Leave a Reply