Dünya

Telefon bağımlıları için kaldırımda yeni sistem

Hong Kong kaldırımlarında ‘telefon bağımlıları için trafik ışığı çerçevesinde ‘pilot uygulaması kullanılan sistem faaliyete geçiriliyor.

Çin medyasında yer alan haberlere göre, Çin’in başkenti Hong Kong’da yeni bir akıllı sistem geliştiriliyor. Sistem sayesinde kaldırımlarda, “akıllı telefon bağımlılarını” ne zaman karşıya geçeceklerini uyarmak için kırmızı ve mavi ışık havuzlarıyla aydınlatma yapılacak.

Bölge yetkilileri, altı aylık bir pilot programın parçası olarak dört yoğun kavşakta cihazlar kurdu.

Geleneksel “kırmızı adam” trafik ışığının yanında çalışan yeni teknoloji, telefonlarına yapışmış yayaların yola girmesini önlemek için kaldırımlara kırmızı bir parıltı yayacak. Karşıdan karşıya geçmede bir prolem görülmediği takdirde  şık maviye dönecek ve kişi güvenle karşıdan karşıya geçebilecek

Yetkililer, Çin’in birçok şehrinde halihazırda kurulmuş olan sistemin, olumlu sonuç almasının ardından Hong Kong’a yayılacağını söyledi.

Bu sisteme benzer farklı sistemler Hırvatistan, Avusturya ve Almanya’da Nisan 2016’da Münih’in kuzeybatısında bir şehir olan Augsburg’da, iki tramvay geçidine zemin trafik ışıkları yerleştirilerek kullanıldı. Teknoloji uluslararası medyada yer aldı ve Almanya’daki ve yurtdışındaki diğer şehirler tarafından benimsendi.

Benzer sistemin Hong Kong’da da benimsenmesinin ardından daha fazla alana yayılması ve aktif şekilde kullanılması hedefleniyor.

Leave a Reply