avrupa Gündem

Sosyalist partili Fouad Ahidar helal kesim yasağına red oyu kullandığı için partiden ihraç edildi

Belçika’nın Başkent Brüksel Bölgesi Parlamentosu helal kesimin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını reddetti.

Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü ve Belçika İslam Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Coşkun Beyazgül, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda Brüksel Başkent Bölgesinde helal kesimin yasaklanmasına ilişkin tasarının reddedildiğini bildirdi.

Müslüman ve Yahudi toplumun temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının büyük mücadele verdiği ve olumlu sonuçlanmasını bekledikleri bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Beyazgül, parlamentoda kendilerine sorulan soruları yanıtladıklarını belirterek, “Bunun neticesinde böyle olumlu karar çıktı. Demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin, dini özgürlüklerin muhafazası anlamına gelen bir karar oldu.” ifadelerini kullandı.

42 ret oyu kullanılırken 38 kabul oyu kullanıldı

Valon ve Flaman bölgelerinde 5 senedir devam eden helal kesimin yasak olması konusu Brüksel Parlamentosunda oylamaya sunuldu.

Oylamanın akıbetinde 42 ret oyu kullanılırken 38 kişi ise kabul oyu kullandı. 8 kişi ise çekimser oy kullandı.

Sosyalist partili Fouad Ahidar ise helal kesim yasağına red oyu kullandığı için partiden ihraç edildi

Ret oyu kullanan partiler arasında Komünist Parti de yer alıyor

Oylama dahilinde ret oyu kullanan partiler arasında Komünist Partisi (PVDA/ PTB) yer alırken kabul eden Partiler de ise Yeşiller Partisi, Hristiyan Demokrat Partisi ve Liberaller Partisi yer aldı.

Söz konusu yasak, geçen ay gündeme alınırken yasağa karşı online kampanya başlatılmış ve kampanya kapsamında 127 bin imza toplanarak Parlamentoya sunulmuştu.

Leave a Reply