Gündem

Sosyal medyada link dolandırıcılığına dikkat!

Son zamanların hızla artışa geçtiği ve büyük problemlerinden biri olmaya başlayan sosyal medya dolandırıcıları şimdi de sahte linkler ile insanları kandırmaya devam ediyor.

Facebook, twitter ve instagram gibi aktif kullanılan sosyal medya araçları son zamanlarda kurulan bir çok sahte hesaplarla insanları dolandırma peşinde

Kimi zaman kullanılmakta olan aktif hesaplar çalınırken çalınan hesabın arkadaşlarına sahte içerikli mesajlar atılıyor. Kimi zaman ise Instagram’da olsun twitter de olsun sahte “destek hesabı” üzerinden kullanıcılara gönderilen “topluluk kurallarının ihlali, telif hakları ya da kişisel bilgileriniz, fotoğrafınız şurada yayınlanmıştır vs. gibi içerikli linkler atılıyor.

Sahte link, sahte site’

Gönderilen linklere tıklayan hesaplar öncelikle sahte sitelere yönlendiriliyor. Yönlendirildikleri sitelerde kimlik numarası, bankacılık şifreleri vb. kişisel verilere ulaşılarak insanları zor durumda bırakıyorlar. Bu tür dolandırıcılıklara ise ”oltalama” adı veriliyor.

Cezası nedir?

Bu siber suçların Türk Ceza Kanunu’nda elbette bir cezası var. Hesabı ve kişisel verileri ele geçirme veya bunu devam ettirmenin suçu 1 yıla kadar hapis veya para cezası olabiliyor.

Aktif sosyal medya kullanıcılarının bu tür dolandırıcılıklara karşı daha duyarlı ve daha tedbirli olmaları gereklidir.

Leave a Reply