avrupa Türkiye

Siirt fıstığının ihracatı için iki yeni ülke ile anlaşma sağlandı

Siirt fıstığının ihracatı yılın ilk 6 ayında 70 tona ulaşırken, İspanya ve İtalya’ya ilk kez satış yapılması için anlaşmalar imzalandı.

Siirt Vakfı tarafından yapılan açıklama kapsamında; kent genelinde 100 binlerce dekarlık alanda üretimi gerçekleştirilen ve yerel halkın önemli geçim kaynakları arasında ilk sıralarda bulunan Siirt fıstığının günden güne alıcısı artışa geçerek bit çok ülkeye ihracatı gerçekleştiriliyor.  

İlk ihracatı Almanya olan fıstığın ilerleyen zamanlarda yapılan sıkı çalışmaları sonucunda yurt dışı pazarı her geçen yıl artarak farklı ülke raflarında da bulunmasına az kaldı.

(Kovid-19) salgınında bile 2019-2021 yıllarında 120 tonluk ihracatı gerçekleştirilen Siirt fıstığı aradan geçen zamanda Romanya, Belçika, Hollanda ve Çin gibi birçok ülkelere de tonlarca fıstık satışı gerçekleştirildi.

Başta Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere bölgede faaliyet gösteren işletmelere destek amacıyla vakıf tarafından gerçekleştirilen tanıtım çalışmaları ve görüşmeler meyvesini verdi.

Siirt fıstığının ihracatında son olarak ise  bundan önceki ülkelere ek olarak İspanya ve İtalya’ya da ilk kez ihraç edilmesi için gerçekleştirilen görüşmeler olumlu sonuç aldı. 

Böylelikle üretimi gerçekleştirilen ve hasat edilip işlenmesi sonrası iki ülkeye kasımda ihracatın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Leave a Reply