Gündem

Sibirya’da orman yangınları kontrol altına alınamıyor

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde geçtiğimiz aydan beri devam eden orman yangınlarının yerleşim yerlerine ulaşması sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 200’e yakın ev alevler altında kalırken kentte olağanüstü hal ilan edildi.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde devam eden orman yangınları kontrol altına alınamadı. Sibirya’ya bağlı Krasnoyarsk kenti başta olmak üzere farklı alanlarda devam eden orman yangınları, tüm uğraşlara rağmen yerleşim alanlarına sıçradı.

200 ev alevler arasında kaldı

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ise konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, Krasnoyarsk kentine bağlı Achinsky ilçesindeki 16 yerleşim alanına sıçrayan yangınlar sebebiyle yaklaşık 200 evin alevlerin arasında kaldığı ifade edildi. Ayrıca okul ve ilçedeki bir kereste fabrikasının da tamamen yandığı belirtildi.

Krasnoyarsk’taki orman yangınlarının kontrol altına alınabilmesi için seferber olan 300 kişi ve 90’dan fazla ekipmanın olduğu belirtilen açıklamada kuvvetli rüzgarlar sebebiyle yangınların söndürülmesininin daha da zorlaştığı ifade edildi.

Ohal ilan edildi

Ayrıca bölgede olağanüstü hal ilan edildiğinin belirtilmesinin yanı sıra bazı köylerde tahliye çalışmalarının başlatıldığı söylendi.

Fotoğraf: AA

Leave a Reply