avrupa Gündem

Rusya Ukrayna savaşında 3 ay geride kaldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle başlayan Rusya’nın Ukrayna saldırıları 3 aydır devam ediyor.

24 şubat tarihinden bu zamana kadar süren Rusya Ukrayna savaşı bugün itibari ile 3. ayını geride bıraktı. Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’a özel askeri operasyon ile başlayan savaş geride binlerce insanın kayıplarına yol açtı.

Ukrayna tarafından yapılan açıklamalarda, savaşın başladığı günden bu yana 232’sinin çocuk olduğu en az 2.600 sivil hayatını kaybettiği belirtildi.

Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamalarda ise Ukrayna’daki ve diğer çatışmalarda yurdundan edilenlerin sayısı 100 milyonu geçtiği bildirildi.

Başkentte hayat normale dönmeye başladı

Savaşın ikinci ayından itibaren Kiev ve Çernigiv bölgesinden Rus askerleri geri çekilmeye başladı ve Ukrayna birlikleri, buralarda kontrolü tekrardan sağladı. Böylelikle Başkent Kiev’de yaşam tekrardan normal dönmeye başlarken savaşın gölgesinde normal yaşama geri dönüş süreci devam ediyor.

BM’ye göre Ukraynalı mülteci sayısı 6,5 milyonu geçti

AA’nın haberinde yer alan bilgiler kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğine göre, 24 Şubat-22 Mayıs döneminde, yarıdan fazlası Polonya’ya olmak üzere, Ukrayna’dan 6 milyon 552 bin 971 kişi komşu ülkelere geçti.

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütüne göre, çatışmalar nedeniyle her 6 kişiden biri ülke içinde yerlerinden edildi, toplam sayı ise 7,7 milyon kişi olarak kayda girdi.

Leave a Reply