Gündem Türkiye

Recep Tayyip Erdoğan: ”Biz NATO’yu güvensiz hale getirmeye evet demeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

AK Parti’nin TBMM Grup Toplantısı’nda bir çok konuya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın 103. yıl dönümü kutlanılacak olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramının, milletin istiklal ve istikbal mücadelesinin önemli dönüm noktalarından biri olduğuna işaret ederek “Samsun’dan başlayıp Ankara’da devam eden, İzmir’de nihai hedefine ulaşan; ardından Cumhuriyetin ilanıyla taçlanan bu sürecin şanı da şerefi de gururu da milletimize aittir.” şeklinde konuştu.

“Siz teröristleri bize vermeyeceksiniz ama bizden kalkıp NATO üyeliğini isteyeceksiniz.” 

İsveç ve Finlandinya’nın gündemde olan NATO ‘ya başvurusu konusunda ise bazı açıklamalarda bulundu. İsveç ve Finlndiya’nınTürkiye’nin başvuru için evet demesini bekleyerek bir çelişki içerisinde olduklarını belirten Erdoğan ‘’30 teröristi istedik vermediler. 30 teröristi vermeyeceksin, NATO’ya girmek için bizden destek isteyeceksiniz. Biz NATO’yu güvensiz hale getirmeye ‘Evet’ demeyiz. Şimdi pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, boşuna yorulmasınlar. Terör örgütleri İsveç’te hala yürüyor.” ifadelerini kullandı.

‘’Sorgusuz sualsiz evet diyeceğimiz anlamına gelmiyor’’

NATO’nun genişlemesinin, Türkiye için hassasiyetlerimize gösterilecek saygı oranında anlamlı olduğunu ifade eden Erdoğan “İttifakın faaliyetlerine fiilen en çok desteği veren ülkeler başında geliyoruz ama bu her teklife sorgusuz, sualsiz ‘evet’ diyeceğimiz anlamına gelmiyor.”ifadelerini kullandı.

Leave a Reply