avrupa

PVDA partisi Türkiye ve Suriye depreminin yararına iftar gecesi düzenledi

PVDA belediye meclis üyesi Yüksel Kalaz, Türkiye ve Suriye’deki deprem kurbanları için düzenlenen dayanışma gecesinde toplam 5 bin avro topladı.

Gent PVDA belediye meclis üyesi Yüksel Kalaz Cuma akşamı Türkiye ve Suriye’deki büyük depremlerin mağdurları yararına bir dayanışma gecesi düzenledi. 400 katılımcı ve toplanan miktarın tamamı Türkiye ve Suriyede sahada olan Dünya Doktorları ekiplerine gidecek.

6 Şubat’ta Türkiye ile Suriye sınır bölgesinde iki büyük deprem ortalığı kasıp kavurdu. 56.000’den fazla insan hayatını kaybetti ve birkaç milyon insan evsiz kaldı. Her iki ülkedeki mağdurların hala desteğe ihtiyacı var.

İnsani felaket ülkemizde bir dayanışma dalgasını tetikledi. Gent’teki PVDA meclis üyesi Yüksel Kalaz da yıkıma üzüntüyle bakmamaya karar verdi. Kalaz, “Felaketin görüntüleri ve arkadaşlardan ve aileden gelen hikayeler gerçekten canımı sıktı” dedi, “İnsanların bu kadar acı çektiğini gördüğünüzde bir şeyler yapmalısınız. Bu nedenle mağdurlar yararına bir dayanışma gecesi düzenlemeye karar verdik.”

Akşam saatlerinde Kalaz’a PVDA senatörü Ayşe Yiğit eşlik etti. İzleyicilere Türkiye’deki afet bölgelerine yaptığı ziyaret sırasında yaşadıklarını ve orada gördüğü dayanışma ve beraberliği anlattı. Ayşe Yiğit “Hiç kimse böyle bir felaketle tek başına başa çıkamaz. Ulusal ve uluslararası dayanışmaya çok daha uzun süre ihtiyaç duyulacak.”

400 katılımcı sonunda 5.000 avro topladı. Bu gelir, sahadaki Doctors of the World ekiplerine gidecek. Kalaz memnuniyetle, “Başkalarına yardım etmek için bir araya gelen insanlarla dolu bir odayı görmek harika,” diyerek herkese teşekkür etti.

Kaynak: Avrupa Haber

Leave a Reply