avrupa Gündem

Pınar Abay ING Bank Belçika başkanı oldu

Bankacı Pınar Abay, ING Bank Belçika’nın yeni yönetim kurulu başkanı olacak.

150. yıldönümünü kutlayan İNG Bank’ın yeni yönetim kurulu başkanı 44 yaşında olan Pınar Abay oldu. Kariyerine uluslararası danışmanlık dünyasında başlayan Abay, İstanbul San Francisco ve New York’ta McKinsey & Company gibi alanlarda da çalıştı.

Türk vatandaşı olan Pınar Abay 2011 Yılında Ing’ye katılarak Türkiye’de ING CEO’su olmuştu. Son yıllarda ise Benelüks’te aktif olarak çalışıyor. Abay, 2020 senesinden bu zamana kadar Nederlandse bankgroep’un Belçika, Lüksemburg ve Hollanda faaliyetlerini yürütmektedir. Öte yandan ise 2016 yılından beri ING Belçika yönetim kurulu üyesidir.

Ne kadar süre görevde kalacak?

ING Bank Belçika’nın başkanı olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Abay, bankanın üst düzey yöneticilerinden biridir. Normalde başkanlık görevi icracı olmayan bir başkana düşer. Diğer şeylerin yanı sıra ise başkanın görevi yönetimi kontrol etmektir.

Böylelikle Pınar Abay’ın görevi geçici olarak üstlenmeyi tercih edeceğini ve böylece bir sonraki aşamada ING Bank’ın tekrar icracı olmayan bir başkan alacağını gösteriyor gibi görünüyor.

Leave a Reply