Dünya

Pentagon, Biden döneminin ilk Ulusal Savunma Strateji Belgesini yayımladı

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2022 Ulusal Savunma Strateji Belgesinde, Pentagon’un en temel önceliği “Çin’i caydırmak” olarak tanımlanırken, ABD‘nin, 2030’larda ilk kez iki nükleer gücü eş zamanlı olarak caydırmakla karşı karşıya kalacağı ifade edildi.

Beyaz Saray’ın ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk Ulusal Güvenlik Strateji Belgesini yayımlamasının ardından, Pentagon da Biden döneminin ilk Ulusal Savunma Strateji Belgesi, Füze Savunma ve Nükleer Durum İnceleme Belgelerini yayımladı.

Ulusal Savunma Strateji Belgesinde, Amerikan ordusunun ABD menfaatlerine ve serbest uluslararası sisteme yönelik artan bir tehditle karşı karşıya kalacağı belirtilirken, “Belge, bakanlığın ABD’nin en yakın rakibi Çin’e karşı caydırıcılığı artırmak ve sürdürmek için acilen harekete geçmeye yönlendiriyor.” ifadesi kullanıldı.

Ulusal Güvenlik Strateji Belgesinde, gelecek 10 yıl ABD için “kritik on yıl” olarak tanımlanırken, Pentagon’un da bu 10 yıllık zaman diliminde ABD’nin küresel liderliğine yönelik sınamalara hazır olacağı kaydedildi.

“Çin ile rekabet”, belgede en kritik öncelik olarak ifade edilirken, ABD’nin, Çin’in “belirli bölgelerdeki tahakkümüne engel olacağı” aktarıldı.

Leave a Reply