avrupa Türkiye

Obezite’de ilk sırada hangi ülke yer alıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa kapsamında yayınladığı raporunda, obezitenin Avrupa genelinde salgın boyutuna ulaştığını ve ilk sırada Türkiye’nin yer aldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Obezite Kongresi’nde açıklanan ve 53 ülkeyi kapsayan obezite raporunda Türkiye birinci sıraya oturdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesi odaklı son raporu fazla kilo ve obezitenin salgın boyutunda olduğu ifade edildi.

Rapordaki veriler dahilinde Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 66,8’i fazla kilolu, obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32,1.

Türkiye’yi, Malta ve İsrail takip ediyor

Türkiye’nin ardından yetişkinlerde fazla kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu.Verilere göre fazla kilo sorununun en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan oldu.

Obeziteyi yaygınlaştıran etkenlerden biri de pandemi

Raporda, obezitenin daha çok yayılmasının sebebinin Covid-19 pandemisinin de önemli rol oynadığına dikkat çekildi. Uzmanlar pandeminin yol açtığı hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kilo artışını hızlandırarak daha da ciddi hale getirdiğini vurguluyor.

“Obezite Avrupa ve Orta Asya’da sınır tanımıyor.”

Obezitenin yayılmayı sürdüren salgın boyutlarına ulaştığı belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Obezite Avrupa ve Orta Asya’da sınır tanımıyor.” dedi.

Leave a Reply