Dünya Gündem

Nepal’de düşen uçak enkazında 22 kişi hayatını kaybetti

Nepal’de, içinde 22 kişiyle beraber kaybolan ve arama kurtarma çalışmalarının ardından enkazı bulunan uçakta  tüm yolcuların cansız bedenlerine ulaşıldı.

Geçtiğimiz pazar günü Nepal’in turist kenti Pokhara’dan ülkenin batısındaki Jomsom kasabasına uçuşa geçen uçağın kısa bir süre sonra kule ile irtibatının kesilmesinin ardından kaybolduğu açıklanmıştı. Arama kurtarma çalışmalarına pazar gününden beri devam eden ekipler aramaların ardından uçağın enkazını bularak uçakta bulunan 22 kişinin cansız bedenlerine ulaştı.

Nepal Sivil Havacılık Yönetimi eski Genel Müdürü Sajib Gautam kaza sonrasında bulunduğu açıklamalarda, “Kazalar bir olaylar zincirinde meydana gelir. Bu nedenle, bir kazada birçok faktör rol oynar. Havayolu şirketleri, onların insan gücü ve kültürü de suçlanacak. Sadece pilotu suçlayamayız” ifadelerini kullandı.

Kazanın gerçekleşme sebebinin henüz net olarak bilinmediğini ve soruşturmanın devam ettiğini belirten Nepal Sivil Havacılık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Deo Chandra Lal Karn ise “Kazanın hava koşullarından kaynaklandığını düşünsek de kesin nedenini net olarak henüz bilmiyoruz. Gerekli araştırmalar yapılacaktır” dedi. 

Uçaktaki 22 kişiden 4’ünün Hindistan, 2’sinin Alman ve 16’sının Nepal vatandaşı olduğu duyurulmuştu.

Leave a Reply