avrupa Gündem

Mechelen’de sürücüsüz otobüs test edildi

Mechelen’deki ilk kendi kendini süren servis otobüsü hem insanları hem de paketleri taşıyor.

Bugün itibariyle Mechelen-Noord iş Parkının etrafında ilk defa sürücüsüz servis otobüsü kullanılmaya başladı. İlk olarak  Flanders’da halka açık yollarda kullanılmaya başlanan araç insanların yanı sıra koli vb. şeyleri de taşıyabilecek.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Vicky Vanmarcke (Open VLD), ” Servis otobüsünü iki şey için kullanmak istiyoruz. Bir yandan, örneğin otobüs durağında inen ve hala bir şirkete ulaşması gereken insanları taşımak için. Öte yandan, onunla birlikte paketleri de taşımak istiyoruz. Bunu da, mekikte bulunan bpost makineleri ile yapabiliriz. İş parkındaki insanlar daha sonra bir saat belirtebilir ve sonra servis gelir ve dolaptan bir paket alabilir veya bir tane verebilirler.” ifadelerini kullandı.

Daha az kaza ve daha az trafik sıkışıklığı

Kendi kendini süren otomobillerin daha az kazaya ve daha az trafik sıkışıklığına neden olacağını belirten Vanmarcke, ‘’Acil bir duruma müdahale edebilecek bir görevli eklemek zorundayız, ancak prensip olarak minibüs tamamen bağımsız olarak sürebilir. Avantaj, mekikteki kişinin mutlaka bir sürücü olması gerekmemesidir. Araç uzaktan kontrol edilebilir.” şeklinde konuştu

Deneyimlenip değerlendirilecek

Mechelen şehrinin iki ay boyunca sokaklarında test edeceği bu sürücüsüz araç kullanıcıların ve şirketlerin deneyimlerine dayanarak değerlendirilecek.

72 comments

Leave a Reply