avrupa

Mechelen 2022 Bisiklet Şehri seçildi

Mechelen, Deinze’deki yıllık bisiklet Kongresi’nde büyük şehirler kategorisinde 2022 bisiklet şehri ödülüne layık görüldü.

Mechelen şehri, Flaman trafik Bilimleri Vakfı tarafından ‘2022 bisiklet Şehri’ olarak adlandırıldı. Mechelen’in bu ödülü almasındaki en büyük etken bisiklet politikası açısından diğer şehirlere öncülük ediyor olması ve diğer Flaman şehirleri için ilham kaynağı olabilmesi. Bu unvanı alması sebebiyle, Mechelen bisiklet tesislerine yatırım sağlayabilmek amacıyla 50.000 avroluk bir sübvansiyon alıyor.

Bisiklet evi de mevcut

Mechelen şehrinin, bu unvanı almasının diğer sebeplerinden biri de şehrin Kuzeyi ile güneyi arasında motorlu taşıtlardan ayrılmış düzgün bir bisiklet yoluna sahip olması. Ayrıca bisiklet kullanıcılarının bisiklet yolları ve politikaları hakkında bilgi alabilmek ve aynı zamanda bisiklet bakımı ve bisiklet kiralamasında bulunabilecekleri “Bisiklet Evi” de bulunuyor. 

Böylelikle şehir, son yıllarda kayda değer miktarda bisiklet altyapısı inşa ettiği için bu tanıma kavuştu.

Geçtiğimiz sonbaharda, bisiklet belediyesini veya şehrini bisiklet güvenliği ve bisiklet konforu konusunda değerlendiren Flaman bisikletçilerin katılımıyla yaklaşık 20.000 oy kullanıldı. Bu değerlendirmenin sonucu ise şu şekilde:

  • Kategori 1 (50.000’den fazla kişi): Mechelen
  • Kategori 2 (20.000 ila 50.000 kişi arasında): Lommel
  • Kategori 3 (20.000’den az kişi): Akran

Leave a Reply