Gündem

McDonal’s’ın ardından Starbucks’ta Rusya’dan ayrılıyor

ABD’li ve popüler olan kahve zinciri Starbucks, yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösterdiği Rusya pazarından ayrılma kararı aldığını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın ardından dünya genelinde birçok yaptırım da gündeme geliyor. Bu yaprımlardan bir yenisi Starbucks’tan geldi. ABD’li hızlı servis restoran zinciri McDonald’s’ın ardından Starbucks da Rusya’daki işletmelerini kapatacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Starbucks’ın 8 Mart’ta tüm Starbucks ürünlerinin sevkiyatı da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm ticari faaliyetlerinin bir süredir askıda olduğu hatırlatılırken şirketin Rusya pazarından ayrılma kararı aldığı ve artık pazarda bir marka varlığına sahip olmayacağı belirtildi.

Rusya’daki yaklaşık 2 bin çalışana 6 ay boyunca ödeme yapılacağının belirtildiği duyuruda yanısıra çalışanların Starbucks dışındaki yeni iş olanakları sunulacağına da dkkat çekildi.

Rusya’daki ilk mağazasını 2007’de açan Starbucks’ın ülkede lisans sahibi Alshaya Group tarafından işletilen 130 mağazası bulunuyor

McDonal’s da çekilmişti

Geçtiğimiz haftalarda McDonald’s’da, 30 yılı aşkın süredir işetimine devam ettiği Rusya pazarından çıkacağını ve operasyonlarını satma sürecini başlattığını açıklamıştı.

 

Leave a Reply