avrupa Gündem

Maasmechelen’de polisler havai fişeklerle bombalandı

Maasmechelen’de polise yönelik havai fişek şiddetinin ardından polis sendikası VSOA: “Sert müdahale gerekli”.
Maasmechelen’de, polisler yılbaşı gecesi mahsur kaldı ve ardından havai fişeklerle bombalandı. Polis sendikası VSOA, bu tür suçların faillerinin daha ağır şekilde cezalandırılmasını istiyor.

Yılbaşı gecesi yapılan şenlikler, acil servislerde çalışanlar için ağızda acı bir tat bırakıyor. Ülkenin çeşitli yerlerinde polis memurları, sağlık görevlileri ve itfaiyeciler sokak teröristleri tarafından havai fişeklerle hedef alındı. Maasmechelen’de böyle bir havai fişek olayı sırasında çıkan çatışmalarda bir subay da yaralandı.

Polis sendikası VSOA’dan Patrick Roijens’e göre, faillerin çok daha ağır şekilde cezalandırılması gerekir acil olarak. “Bir Dünya Kupası maçından sonra mı, yoksa şimdi yılbaşı gecesi mi, zaman zaman bazı insanların kutlamaları polis memurlarına saldırmak için kullandığını biliyoruz. Faillerin çok daha ağır şekilde cezalandırılabilmesi için sorumlu bakanlardan uzun zamandır ricada bulunuyoruz. Bu konuda çok istişareler oldu ama biz hala verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz.”

Uzun bir süre boyunca, bu olgu yalnızca büyükşehir sorunlarıyla ilişkilendirildi, ancak durum giderek daha az görünüyor. Yine de bir Limburg belediyesi diğeriyle aynı değil, diye sözlerine devam ediyor Roijens: “Bu ciddi olay, belirli mahallelerdeki gençler ile polis arasında sık sık sıkıntıların yaşandığı Maasmechelen’de meydana geldi. Bunu Pelt’te veya Gingelom’da kolayca göremezsin. Bunu söylemeye de cesaret etmeliyiz.”

Daha katı bir havai fişek politikası çağrısı artık daha da yükseliyor. Şu anda şehirler ve belediyeler havai fişekleri yasaklayıp yasaklamamaya kendileri karar veriyor. Roijens, “Kurallar her yerde aynı olsaydı, polislerin bu soruna yaklaşımı daha kolay olurdu” diyerek bitiriyor sözlerini.

Kaynak:Avrupa Haber

Leave a Reply