Dünya Gündem

Londra İtfaiyesi 2. Dünya Savaşı sonrası en yoğun gününü yaşadı

İngiltere’de dün hava sıcaklıkları ciddi oranda yükselişe geçerek Lincolnshire bölgesinde kaydedilen 40,3 dereceyle rekor kırdı. 

Yaz aylarının sıcaklıkları son günlerde dünya genelinde etkili olurken bir yandan da çok fazla olumsuzluklara yol açarak birçok noktada ormanlık alanlar alevlere teslim oluyor.

Farklı alanlarda aktif olarak devam eden yangınlar için seferber olan Londra İtfaiyesi, normal şartlarda günde 350 kişinin ihbar servisini aradığını fakat dün ise bu sayının 2 bin 600’e kadar yükseldiğini belirtti.

Başkent Londra’da “olağanüstü durum” ilan eden Belediye Başkanı Sadiq Khan ise, “Londra İtfaiyesi, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yoğun gününü yaşadı” dedi.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yoğun gün

İtfaiyeciler yangın alanlarındaki korku dolu yaşadıkları anları anlatırken çok fazla üzücü dakikalara şahitli ettiklerini ifade ettiler.

Söndürme çalışmalarının devam ettiği Londra’nın doğusunda yangının yerleşim alanına sıçramasının ardından çok sayıda evin tahrip olduğu açıklanırken çok sayıda insan tahliye edildiği belirtildi.

Geçen senelerde en yüksek sıcaklık 38,7

İngiltere’de daha önce tarihin en yüksek hava sıcaklığı 2019 yılında Cambridge kentinde 38,7 olarak kayıtlara geçmişti.

Leave a Reply