Dünya Gündem

Kuzey Kore’de ilk Covid-19 vakası

Kovid-19 salgının başladığı günden bu güne ülkede salgının yayılmadığını ifade eden Kuzey Kore’de ilk kez Kovid-19 vakası tespit edildiği duyuruldu.

Resmi Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberinde yer alan bilgilere göre, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki hastalardan alınan örneklerde Kovid-19’a rastlandığı görüldü.

Paylaşılan haberde, kaç vaka olduğu bilgisi paylaşılmazken, vakaların Omicron’un “BA.2” olarak bilinen alt varyantı olduğu belirtildi.

Vakaların tespinin ardından ülke genelinde acil durum ilanı yapılırken, üst düzey yetkilileri ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un salgın durumunu görüşmek üzere bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda maksimum acil salgın önleme sisteminin uygulanması kararı alındığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı

Gerçekleştirilen toplantının ardından salgının önüne geçebilmek amacıyla ülkedeki tüm il ve ilçelerde “sokağa çıkma yasağı” uygulanması çağrısı yapıldı.

Salgının üstesinden birlik ve beraberlikle gelebileceklerinin altını çizen Kim, sağlık çalışanlarını iş yerlerinde ve her türlü yaşam alanında dezenfeksiyon işlemlerini hızlandırmaya ve salgına karşı tüm tıbbi ekipman ve malzemeleri kullanmaya davet etti.

Leave a Reply