avrupa Gündem

Kraliçe Elizabeth, yerine kim tahta geçecek?

Dünyanın halen hüküm süren en yaşlı ve Britanya’nın en uzun ömürlü kraliçesi 2. Elizabeth’in sağlık durumundan endişe edildiği gerekçesiyle tıbbı gözetim altında tutulduğu bildirilmişti. Gelen son dakika haberine göre, Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti. Kraliçe 2. Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi’nin büyük kızı olarak Londra’da doğdu. Babası VI. George, ağabeyi VIII. Edward’ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren olası vâris konumuna geldi. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev almaya başladı. 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.96 yaşında olan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tıbbı gözetim altında tutuluyordu. Peki Kraliçe Elizabeth öldü şimdi ne olacak? Kraliçe 2. Elizabeth’in yerine kim geçecek, İngiltere kralı kim olacak?

2. Elizabeth’in kaç çocuğu var, çocukları kim?

BBC’nin haberine göre, İngiltere Veliaht Prensi Charles ile eşi Camilla, 2. Elizabeth’in bulunduğu Balmoral Malikanesi’ne gitti.

Öte yandan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Cambridge Dükü Prens William da Balmoral’a gidiyor.

İngiliz kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle‘ın sözcüsü de çiftin İskoçya’ya seyahat edeceği bildirdi.

Kraliçe’nin diğer çocukları Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward‘ın da Balmoral’a gitmesi bekleniyor.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Kraliçe’nin sağlık durumuyla ilgili son gelişmeleri endişeyle takip ettiğini belirtti. Herkes gibi Kraliçe 2. Elizabeth’in iyileşmesini umduğunu söyledi.

Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Justin Welby de Kraliçe’ye dualarını gönderdiğini bildirdi.

Kraliçe 2. Elizabeth ölürse yerine kim geçecek, İngiltere kralı kim olacak?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, vasiyet niteliğinde bir mesaj yayımladı. 96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, ölümünden sonra veliaht Prens Charles’ın kral olmasını, eşi Cornwall Düşesi Camilla’nın ise “kraliçe” olmasını belirtti.

225 comments

Leave a Reply