Dünya Gündem

Kinder’den sonra ünlü şeker markasına da sağlık gerekçesiyle dava açıldı

ABD merkezli şirket Mars Inc’yin üretimini gerçekleştirdiği “Skittles” şekerlerinde titanyum dioksit (TiO2) katkı maddesi bulunduğu ve kullanımının insan sağlığına uygun olmadığı gerekçesiyle dava açıldı.

Son bir sene içerisinde, bünyesinde salmonella bakterisi bulundurduğu gerekçesiyle bi süre üretimine ara verilen Kinder çikolatalarının ardından bu sefer de üretiminin ABD’de gerçekleştiği Skittles şekerleri sağlık iaçısından sakıncalı görüldü.

Türkiye’de de son derece popüler olan ve ABD merkezli şirket Mars Inc’ye ürettiği meyve aromalı şeker Skittles davalık oldu.

Sık tercih edilen şeker markalar arasından yer edinen Skittles şekerlerine, bünyesinde titanyum dioksit (TiO2) katkı maddesi bulundurduğu ve ‘DNA’ya zarar verdiği ve beyin hasarına sebep olduğu’ gerekçesiyle dava açıldı.

İnsan beynine ve DNA’sına zarar veriyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan bir kadın tarafından açılan davada,  Skittles şekerlerinde bulunan renklendirici maddenin insan beynine ve DNA’sına zarar verdiği öne sürülmesinin yanısıra şirketin kurucusu Mars’ı, gıda katkı maddesi olarak titanyum dioksit veya TiO2 kullandığını ve ürünü tüketenleri ‘tehlikeye atmak’la suçladı.

Şirketten yapılan açıklamada ise ürünlerde kullanılan titanyum dioksidin ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) koşullarına uygun olduğu belirtildi.

Şirket geçtiğimiz senelerde titanyum dioksit kullandığını kabul etmiş fakat 2016’da bu maddenin ürünlerinde kullanımını sonlandıracağına dair açıklamada bulunmuştu.

Leave a Reply