avrupa

İngiltere’den yüz tanıma firmasına yüklü miktarda para cezası

Yüz tanıma teknolojisi firması Clearview AI, insanların görüntülerini izinsiz topladığı gerekçesiyle İngiltere’de 7,5 milyon sterlinlik cezaya çarptırıldı.

Yüz tanıma teknolojisi neredeyse hayatın her bir alanında kullanılmaya başladı. Çoğu zaman gizlilik endişelerini beraberinde getiren bu teknolojik özellik, çoğu ülkenin de dikkatini çekerken yüz tanıma yazılımlarıya uğraşan Amerikan Clearview AI şirketi, şimdi de İngiltere’den yüklü bi miktarda para cezası yedi.

İngiltere’nin veri gözlemci kuruluşu Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), Avustralya Bilgi Komisyonu Ofisi’yle ortak yürüttüğü soruşturmanın ardından harekete geçti.

ABD’li yüz tanıma şirketi Clearview AI’ye 7,5 milyon sterlinlik ceza kesilirken, İngiltere tarafından, şirketin İngiliz vatandaşlarına ait bilgilerin toplanmasının kesilmesi ve elindeki izinsiz toplanan bütün verilerin imha edilmesi net bir şekilde istendi.

20 milyardan fazla fotoğraf var

Clearview AI şirketi’nin çeşitli web sitelerinden ve sosyal medya araçları aracılığıyla elde ettiği 20 milyardan fazla fotoğraflık bir veri tabanına sahip olduğu öğrenildi.

Şirketin müşterileri, sisteme kişi fotoğraflarını ekleyebildikleri gibi veritabanındaki görüntülerle eşleşme olup olmadığını da kontrol edebiliyor.

İngiliz vatandaşları hakkında bugüne kadar topladığı tüm verileri silinmesini talep eden İngiltere, ayrıca şirketin daha fazla veri toplamasının da önüne geçerek yasak getirdi.

Leave a Reply