Dünya

Honda ve Sony birlikte üretim yapacak

Honda ve Sony, ortak girişim anlaşmasının devamı niteliğinde elektrikli araç satışı ve mobilite hizmetleri için şirket kuruyor.

Japonya’nın teknoloji alanındaki global temsilcilerinden Honda ve Sony, mart ayında imzaladıkları ortak girişim anlaşmasının devamı niteliğinde elektrikli araç satışı ve mobilite hizmetleri için ‘Sony Honda Mobility Inc.’ adında ortak şirket kuruyor.

Honda’dan yapılan açıklamaya göre, Sony Honda Mobility Inc. şirketinin yüzde 50 ortaklık yapısı ile Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulması planlanıyor. Şirketin sermayesi ise 10 milyar yen olarak duyuruldu.

Ortaklık anlaşması kapsamında her iki şirketin teknoloji ve mühendislik alanlarındaki uzmanlıklarını bir araya getirerek tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun ürün ve çözümlere odaklanılacak.

Sony Honda Mobililty Inc. adıyla kurulacak yeni şirket için Honda’nın güncel çevre ve güvenlik teknolojilerinden, mobilite çalışmalarından, araç üretim teknolojisini ve satış sonrası hizmet uzmanlığından faydalanılması planlanıyor.

Aynı zamanda Sony’nin görüntüleme, algılama, telekomünikasyon, ağ ve eğlence teknolojileri, kullanıcılar ve çevre ile uyumlu yeni nesil mobilite hizmetlerinden yararlanılması hedefleniyor.

2022 yılı içerisinde yeni şirketin kuruluşunu tamamlamayı planlayan Honda ve Sony, 2025 yılında ise elektrikli araçların satışı ve mobilite hizmetlerinin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladığını açıkladı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Leave a Reply