avrupa Gündem

Hollanda’dan çılgın kararlar! Korona bittimi?

Hollanda’da önümüzdeki haftalarda neredeyse tüm korona önlemleri kaldırılacak. Korona bileti yavaş yavaş beklemeye alınıyor, güvenli mesafe ve ağız maskeleri ortadan kalkıyor (toplu taşıma hariç) ve artık kapanış saatlerinde herhangi bir kısıtlama yok. Bu, Sağlık Bakanı Ernst Kuipers (D66) tarafından Başbakan Mark Rutte’nin (VVD) ilk kez katılmadığı bir basın toplantısında duyuruldu.

”Ülke tekrar açılacak”: Hollanda hükümeti korona önlemlerinin geniş kapsamlı gevşetildiğini duyurdu. “Bunu üç adımda yapıyoruz. Bunlar büyük adımlar ve bunları hızla art arda atıyoruz” dedi korona bakanı Ernst Kuipers (D66).

Aşağıdaki önlemler 18 Şubat Cuma günü kaldırılacaktır.

Yemek ve kültür sektörü sabah 1’e kadar tekrar açık kalabilir (şimdi akşam 22.00). Maksimum 500 ziyaretçinin olduğu etkinliklerde, sabit koltuk olmasa bile maskesis katılıma izin verilir ve 1,5 metre mesafe mecbur değildir.

Enfeksiyondan sonra zorunlu izolasyon yedi günden beş güne düşürüldü.

Yükseköğretimde sınıflar tekrar tamamen doldurulabilir.

25 Şubat Cuma gününden itibaren

Bir hafta sonra, 25 Şubat Cuma, gevşemenin üçüncü kısmı takip edecek.
Covid Safe Ticket’in Hollanda versiyonu olan korona bileti adım adım ortadan kalkıyor. Sözde 1G politikası, gece hayatı ve büyük iç mekan etkinlikleri için kullanılır. Yani 500’den fazla kişinin toplandığı ve mesafenin korunamadığı kapalı mekanlarda, orada bulunanların önce negatif test yapması gerekiyor. Açık hava yerleri bu yönetmelik kapsamında olmadığı için futbol maçları ve açık hava etkinlikleri serbestçe erişilebilir.

Yemek ve kültür sektöründe kapanış saatleri kaldırılacak – tam da 25 Şubat’ta başlayan Karnaval için tam zamanında karar ve mümkün olduğunca evden çalışma tavsiyesi de kaldırıldı.

Bir buçuk metre mesafe ve maskesi takma zorunluluğu da önümüzdeki Cuma günü sona erecek – toplu taşıma ve uçakta maske ile ilgili durumlar hariç.

Mutlak temel önlemler – el hijyeni, evde kalma ve şikayet durumunda test olma, havalandırma – şimdilik yürürlükte kalacaktır.

Leave a Reply