Dünya Gündem

Güney Kore Devlet Başkanı seçilen Yoon Suk Yeol görevine başladı

Güney Kore’nin yeni devlet başkanı seçilen Yoon Suk Yeol, yemin ederek resmen göreve başladı.

Güney Kore’de geçtiğimiz Mart ayında yapılan başkanlık seçimini kazanan Yoon Suk Yeol, bugün Seul’de düzenlenen törende yemin ederek göreve resmen başladı. Ulusal Meclis binasında yaptığı konuşmada Kore Yarımadası’ndaki güvenlik ortamına geniş yer ayıran Yoon, cümlelerinde şu ifadelere yer verdi:

 “Bugün bana duyduğunuz güvenin verdiği sorumluluk ve bu büyük ulusu yeniden inşa etme konusundaki ciddi görevin bilinciyle karşınızda duruyorum. Tehditleri barışçıl bir şekilde ortadan kaldırmak için Kuzey Kore ile diyaloğumuz çok önemli” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’de geçtiğimiz Mart ayında yapılan ve yaklaşık 44 milyon seçmenin 10 farklı aday için oy kullandığı seçimde galip gelen isim Halkın Gücü Partisi adayı Yoon Suk Yeol olmuştu. Ülkenin demokratik tarihindeki en çekişmeli başkanlık seçimi olarak gösterilen yarışın ardından zafer konuşmasında bulunan  Yoon, “Bu, yüce halkımızın zaferidir. Halkımıza layıkıyla hizmet etmek için anayasamıza ve parlamentomuza bağlılıkla, muhalefet partisiyle birlikte çalışacağım” ifadelerini kullanmıştı

Kaynak: İHA.

Leave a Reply