Spor Türkiye

Fener turu Kadıköy’e bıraktı 

Şampiyonlar Ligi 2 ön eleme maçında, Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev’le karşılaşan Fenerbahçe maçtan golsüz beraberlikle 0-0 ayrıldı. 

Jorge Jesus yönetiminde ilk resmi mücadelesine çıkan Kanarya ilk 20 dakikada maça önde baskı ve presle başladı. Bunun sonucunda Valencia ve İsmail Yüksek’le pozisyon buldu. Lakin bunu değerlendiremedi. 

Daha sonraki dakikalarda, oyunda dengeyi sağlayan Dinamo Kiev, özellikle kanatları etkili kullanıp pres ve baskıyı rahat geçti. 

Tabiri caizse, ilk yarı Kiev takımı Fenerbahçe’yi adeta uyuttu. Doğru pozisyon aldılar, müthiş alan savunması yapıp, orta saha dan hızlı çıkıp pozisyon bulmaya çalıştılar. Taktik konusunda Lucescu’nun takımı maçın sonuna kadar gayet başarıyla mücadele verdi. Aylardır resmi maç oynanmamasına rağmen, yaşlı kurt Lucescu’nun takımı Dinamo Kiev Fenerbahçe’yi çok iyi analiz etmiş olup, ileriye dönük doğru yolda ilerlediklerini göstermişlerdir. 

Bence, Kiev takımının eksiği iyi bir pivot forvet ve on numara, bunları çözerse taş gibi takım olurlar. 

Maçın ikinci yarısında da Jesus üretkenlik anlamında değişiklik yaptı ama sonucu değiştirmedi. Fenerbahçe’de bu maçta tek eksik üretkenlik ,ofansif anlamda etkili olmamasıdır. Maçta Osayi Samuel ve İsmail yüksek Fenerbahçe adına etkili olan oyunculardı.

KANARYA TURU NASIL GEÇER 

Önümüzdeki hafta oynanacak maçın rövanşında Fenerbahçe Kadıköy’de, taraftarın desteğini arkasına alacak olmasıyla beraber, maça tempolu başlayıp üretkenlik anlamında da, orta sahada iyi bir İrfan Can önderliğinde, atakları başlatıp kanat oyuncuların Osayi Samuel, Ferdi, Rossi’nin içeri kat ederek girmesi ,gol pozisyonlarında Valencia, King, Serdar Dursun bitirici gol vuruşlarını yapması kaçınılmazdır. İlk maç itibarıyla bunları göremedik, her şeye rağmen turu geçmek Fener’in elinde başarılar Fenerbahçe’m bekleyip göreceğiz. 

Mehmet Tekin

Leave a Reply