Gündem Türkiye

Fahrettin Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması Vakalar artıyor mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği vakalarının son günlerde artışa geçtiğini belirterek “Ülkemizde 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi. 4 hasta iyileşti, biri tedavi altında” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını henüz gündemden düşmemişken, son günlerde ismini duyuran ve oldukça hızlı yayılmaya başlayan maymun çiçeği virisü de insanları tedirdiğin ediyor. Birçok ülkede ise maymun çiçeği alarmı verilirken acil durum ilan ediliyor.

Türkiye’de ilk kez 30 Haziran tarihinde açıklanan maymun çiçeği vakalarında son günlerde artış yaşanmaya başladı.

5 hasta tespit edildi

Bakan Koca artışa geçen vakalara ilişkin açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı: ‘’Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu beş hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda. Sağlıkları yerinde, hiç bir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.’’

 

 

Leave a Reply