Gündem Türkiye

Erdoğan: Parlamento kadın cinayetleri ile ilgili idam kararı alırsa ben onaylarım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadın cinayetlerine yönelik idam cezası olur mu?” sorusuna, “Parlamentonun böyle bir karar alması halinde ben böyle bir kararı onaylarım” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’da gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gündeme dair yönetilen soruları yanıtlayan Erdoğan’a, Pınar Gültekin davasında alınan “haksız tahrik indirimi” kararı da hatırlatılarak “Bu indirim kararına ilişkin değerlendirmeniz nasıl olur? sorusu sorulurken idam konusu da gündeme geldi.

Soruya karşılık olarak; “Bu konu ile ilgili Devlet Bey’in de zaten bir açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin yeniden gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir” dedi.

Pınar Gültekin cinayetinin bir vahşet olduğuna dikkat çeken Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Tamamen burada bir vahşet söz konusu. Bu vahşet, bu millete yakışmaz. Böyle bir şeye katlanmamız da mümkün değil. Bunun için de gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık, bunları konuştuk. Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Ardından da çıkan neticeye göre bir adım atılabilir. Çünkü Pınar Hanım’ın durumunun benzeri birçok vahşet var.’’

‘’Böyle bir karar alması halinde ben böyle bir kararı onaylarım.”

İfadelerine şu şekilde devam eden Erdoğan: ‘’Bunlar hakikaten böyle yenilir yutulur şeyler değil. Onun için burada da bu işin müzakeresi, tartışmaları hepsi yapılır. Tabii bu bir Anayasa değişikliği gerektiren de bir konu. Daha önce de söylemiştim, burada Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento böyle bir karar alması halinde ben böyle bir kararı onaylarım.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply