Dünya Gündem

Dünyanın ilk şeffaf denizaltı aracı Vietnam’da faaliyete geçti

Vietnam’da ilk defa bir tatil köyünde kullanılmaya başlayan ve turizm açısından insanların oldukça ilgisini çekebilecek düzeyde olan şeffaf denizaltı aracı Triton DeepView 24 faaliyete geçirildi.

ABD merkezli lüks denizaltı şirketi Triton Submarines tarafından üretimi gerçekleştirilen Triton DeepView 24,ilk defa Vietnam’da Denizaltı turizmi için son derece önemli bir gelişme yaşandı. Teslim edilmesinin iki yıl sonrasında Vietnam’ın Hon Tre Adası’ndaki Vinpearl kompleksinde denize indirildi.

Güney Çin Denizi’nin masmavi derinliklerine taşınan denizaltı aracı, denize ilgisi olan tatilciler için oldukça göz kamaştırıcı bir tasarım olmasının yanı sıra devasa panoramik pencerelere sahip klimalarla 24 kişilik bir denizaltı imkanı sunuyor. 

Denizin 100 metre derinliğe kadar yolculuk yapabilen DeepView 24 olarak adlandırılan araç, şeffaf akrilik gövdesiyle yolcular için eşsiz bir su altı deneyimi sağlıyor. Yolcular, böylelikle  gemi enkazlarını, resifleri ve deniz yaşamını 30 dakika boyunca izleyebiliyorlar. 

NTV’de yer alan habere göre 15,4 metre uzunluğa sahip Triton DeepView 24, “neredeyse sessiz, tamamen çevreyi kirletmeyen ve hiçbir karbon veya atık emisyonu üretmeyen” olarak tanımlandı.  Vietnam’ın en büyük yerli  otel işletmecisi olan Vinpearl tarafından “macera ve deneyime dayalı tatillere” artan ilgiye yanıt olarak 2017 yılında sipariş edildi.

‘’Triton DeepView 24, dalgıç inovasyon ve teknolojide büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor”

Triton Submarines’in kurucu ortağı ve CEO’su Bruce Jones yaptığı açıklamada, “Vinpearl ekibi, yalnızca Triton’un geliştirebildiği teknolojiyi ve bunun turist deneyimi için ne anlama gelebileceğini erkenden fark etme öngörüsüne sahipti. Triton DeepView 24, dalgıç inovasyon ve teknolojide büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor” diye konuştu.

Leave a Reply