Dünya Gündem

Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı

“Dünyanın en güçlü pasaportları” listesinin güncel hali yayınlandı. Pasaport sahiplerinin vizesiz gidebildiği ülke sayılarına göre sıralanan listede Türkiye’nin sıralaması değişti.

Henley & Partners isimli Londra merkezli danışmanlık şirketinin her sene listelediği Henley Pasaport Endeksi’nin güncel verileri kamuoyuna paylaşıldı. 

Bu kapsamda hazırlanan güncel verilere göre, listedeki sıralamada dikkat çekici değişiklikler de yaşandı.

Asya ülkeleri ön plana çıktı

Vize istenmeden seyahat imkanı sağlama kriterini hedefli olarak hazırlanan listede Kovid-19 salgını öncesinde Avrupa ülkeleri tarafından domine edilen listede Asya ülkeleri öne çıkmayı başarırken Japonya, Singapur ve Güney Kore en güçlü pasaportlara sahip olan ülkeler olarak baş sıralarda yer aldı. 

Türkiye 54. sırada yer aldı

Sıralamada bu üç Asya ülkesini Almanya, İspanya, Finlandiya ve İtalya izlerken Türkiye ise 54. sırada yer aldı.

Ukrayna’ya saldırılarıyla gündemden düşmeyen ve oldukça büyük tepki toplayan ve dünya ülkeleri genelinde yaptırım üstüne yaptırım uygulanan Rusya’nın pasaportu ise 50’nci sırada yer aldı.

Afganistan son sıralardaListe kapsamında Dünyanın en işlevsiz pasaportu olarak ise Afganistan pasaportu son sıralarda kendine yer buldu. Afganistan pasaportuna sahip olanlar sadece 27 ülkeye giriş yapabiliyor.

Leave a Reply