Dünya Gündem

Dünya genelinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke belli oldu

Birleşmiş Milletler tarafından bugün yayınlanan rapora göre, dünya genelinde 100 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Dünya üzerinde en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke ise Türkiye oldu.

Birleşmiş Milletler mülteci teşkilatının güncel raporu kapsamında dünya genelinde, savaş, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri, nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalanların sayısının bir yıl öncesine göre yüzde 8 artış göstererek 89,3 milyona ulaştığı bildirilirken bu rakamın 10 yıl öncesine göre iki kattan fazla artış anlamına geldiğinin altı çizildi.

Dünya genelinde 100 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı

Raporda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en hızlı ve en büyük zorla yerinden edilme krizlerinden birine neden olduğuna dikkat çekildi. 

2022’de Afrika’dan Afganistan’a kadar yerinden edilenlerin sayısının “dramatik dönüm noktası olan” 100 milyonun üzerine çıktığı belirtilirken  “Bu yazının yazıldığı sırada milyonlarca Ukraynalının yerinden edilmesi ve bu yıl başka yerlerde, özellikle Burkina Faso ve Myanmar’da çok insanın göçe zorlanması ile, toplam zorunlu yerinden edilen kişilerin sayısı 100 milyon kişiyi aştı.” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’de 3,8 milyon mülteci var

AA’ya yer alan habere göre, Mayıs 2022’ye kadar dünya çapında 100 milyondan fazla insanın zulüm, çatışma, şiddet, insan hakları ihlalleri veya kamu düzenini ciddi şekilde bozan olaylar nedeniyle zorla yerinden edildiği paylaşılan raporda, ayrıca düşük ve orta gelirli ülkelerin 2021’in sonunda dünyadaki mültecilerin yüzde 83’üne ev sahipliği yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Türkiye’nin 3,8 milyon mülteci ile dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yaptığı belirtilen raporda, Pakistan’da 1,5 milyon, Uganda’da 1,5 milyon, Almanya’da 1,3 milyon mülteci, Kolombiya’da ise yurt dışına kaçan 1,8 milyon Venezuelalı olduğu kaydedildi.

Leave a Reply