avrupa Gündem

DEAŞ’la bağlantılı Belçikalı kadın ve çocuklardan oluşan ikinci grup ülkeye geri gönderildi

Belçika’nın, Suriye’nin Haseke iline bağlı Malikiye ilçesinde terör örgütü PKK/YPG’yle bağlantılı 6 kadın vatandaşı ile 16 çocuğu ülkelerine geri gönderildi.

Belçika hükümeti, Suriye’den DEAŞ’la bağlantılı 6 kadın vatandaşıyla 16 çocuğunu Mart 2021’den sonra ikinci kez tekrar geri getirdi.

Başbakan Alexander de Croo’nun ofisinden bu konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, kadınların DEAŞ ile bağları nedeniyle doğrudan hapsedildiği ifadeleri yer alırken, kadınların geri alınmasının, bu kişilerin daha iyi izlenmesine ve kontrol edilmesine olanak tanıdığı için ulusal güvenliğin yararına olduğu belirtildi.

‘’Önceliğimiz bu çocuklara bir gelecek vermek.’’

Açıklamaların devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Önceliğimiz her zaman bu çocukları geri getirmek olmuştur. Orada, üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan aşırıcılığa ve beyin yıkamaya maruz kalma riski çok yüksek olan çok kötü koşullarda oradaydılar. Önceliğimiz bu çocuklara bir gelecek vermek. Güvenlik servislerimiz tarafından yapılan bir analizlere göre, bu çocukları ve gerekirse bu kadınları geri almanın güvenliğimiz için daha iyi olduğunu gösteriyor.”

Belçika hükümeti, ilk olarak Mart 2021’de 12 yaşına kadar olan küçük çocukları Suriye’nin kuzeyindeki esir kamplarından çekmeye karar vermişti.

Leave a Reply