Gündem Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrenim kredisi alan gençlere müjde

Recep Tayyip Erdoğan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi borcu olan gençler için müjdeyi duyurarak enflasyon farkı veya faiz uygulamasının dahil olmayarak sadece ana paranın ödeneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Saraçhane Meydanı’ndaki 15 Temmuz Anma Programı’nda yaptığı konuşmada konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve KYK müjdesi için de ilk Kabine Toplantısı’nda açıklamalarda bulunarak ‘Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona da kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

 ÜFE’ye göre enflasyon oranında geri ödemesi yükselen KYK öğrenim kredilerinin, yalnızca ana para olarak geri ödeneceğini müjdesini verdi.

“Sadece ana para ödenecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.

Kredi geri ödemelerinde 26 milyar liranın üzerinede bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olacağız.” şeklinde konuştu.

“Tüm öğrencilerimiz yararlanacak”

Açıklamalarına devam eden Erdoğan şu ifadeleri kaydetti:

‘’Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm öğrencilerimiz yararlanacak. Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi Vergi Daireleri’nce takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorunu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.’’