Gündem Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘’Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske yasağının kalkmasıyla ilgili önemli kararların alınmasının beklendiği Bilim Kurulu toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamalarda kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu değerlendirmelerinin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, son 2 yılın pandeminin gölgesi altında geçtiğini, her bir ülkenin kendi kapasitesince salgınla mücadele ettiklerininin altını çizerek şu ifadeleri kaydetti.

‘’Hastaneden sağlık personeline, solunum cihazından aşıya kadar ciddi sıkıntılar yaşandı. Devletlerin yönetim becerileri sınandı. Türkiye tüm bu sınamalardan alnının akıyla çıkabilen az sayıdaki ülkelerden olmuştur. Sağlık altyapımız ve sağlık çalışanlarımızla dünyada örnek bir mücadele ortaya koyan heyetimizi kutluyorum. Ülkemizi bu sancılı ve sarsıntılı dönemden sağ salim çıkartarak milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik” 

‘’2 Alan hariç, kapalı alanlarda maske zorunluluğu kalktı’’

Açıklamlarının devamında kapalı alanlardaki maske kullanım zorunluluğunun kaldırıldığının müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Olağanüstü bir durum olmazsa Bilim Kurulu’nun tekrardan toplanmayacağını ifade ederek şu cümlelere yer verdi:

’’Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar 1000’in altına düşene kadar devam edecektir. Bilim Kurulumuzun önerisi İleri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Yine Bilim Kurulumuz Kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarımızın aşıları özellikle hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini önermektedir.’’ 

Leave a Reply