Gündem

Çekya’da aşı ve maske zorunluluğu kalkıyor

Çekya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çekya’ya girişte istenen ülkeye giriş formu ile birlikte hastalık geçirme belgesi, aşı sertifikası ve PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

Covid- 19’un günden güne etkisini kaybediyor olmasının üzerine Çekya’da da bazı sınırlandırmalar kaldırıldı. Ülke girişinde istenen giriş formu ile birlikte hastalık geçirme belgesi, aşı sertifikası, PCR testi zorunluluğunun kalkmasının yanı sıra perşembe gününden itibaren toplu taşımalardaki maske zorunluluğu da kalkıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çekya Sağlık Bakanı Vlastimil Valek, “Son dönemlerde ülkemizde yapılan testlerin sayılarında ciddi artış olmasına rağmen pozitif test sonuçlarında aynı oranda düşüş mevcut. Artık, virüs eskisi gibi risk bulundurmuyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Fakat halkımıza Japonları örnek göstermek istiyorum. Onlar her zaman bir baskı ya da zorunluluk olmadan maskelerini her zaman taktılar. Halkımız bu bilince sahip olmalıdır. Elbette nerede ve hangi şartlar altında maske takmaları gerektiğini biliyorlar. Bu kararla birlikte ülkemizde maske takma zorunluluğu olan tek yer hastaneler ve sağlık kuruluşları olacaktır” dedi

Leave a Reply