avrupa Gündem

Brüksel’de helal kesimin yasaklanmaması için başlatılan kampanya parlamentoya sunuldu

Brüksel Başkent Bölgesi parlamentosunun da helal kesim yasağını gündeme almasıyla, Müslüman ve Yahudilerin temsilcilerince başlatılan kampanyada toplanan 127 bin imza, söz konusu parlamentoya sunuldu.

Belçika’da helal kesimi yasaklamaya yönelik girişimler, Müslüman vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

AA’da yer alan haber doğrultusunda, Flaman ve Valon bölgelerinden sonra Brüksel Başkent Bölgesi Parlamentosu da helal kesim yasağını gündemine getirerek yaklaşık iki haftadır süren tartışmaların son günü olması sebebiyle Müslümanlar bir araya toplandı.

Yahudi toplumun temsilcilerinden de destek geldi

Müslüman ve Yahudi toplumun temsilcileri ile kampanyaya destekte bulunan sivil halk, birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını göstermek amacıyla parlamento önünde bir araya geldi.

Söz konusu girişime karşı başlatılan kampanyada toplanan 127 bin imza, Müslüman ve Yahudilerin temsilcileri tarafından parlamentoya sunuldu.

“Dini özgürlükler noktasında ciddi bir ihlal söz konusu”

Oturuma katılan Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü ve Belçika İslam Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Coşkun Beyazgül, “Brüksel Parlamentosu’nun hayvan refahını koruma adına çıkarmaya çalıştığı yasayla ilgili dini özgürlükler noktasında ciddi bir ihlal söz konusu olduğu için epey bir zamandır mücadele veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Parlamentonun değişik çevrelerin görüşlerine başvurduğunu, Musevi cemaatini ve Müslümanları temsil eden kişilerin yanı sıra nörologların ve sektörün temsilcilerinin beyanlarda bulunduğunu aktaran Beyazgül, yasa tasarısının gerçekte hayvan refahını korumadığını, hayvanların hayatlarının son saniyelerine odaklandığını ve “aşırı sağcı, ırkçı ideolojilerin oyuncağı” niteliğinde olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Leave a Reply