avrupa Gündem

Brüksel Havalimanı rötarda Avrupa rekoru kırdı

Brüksel Havalimanında temmuz ayında uçakların yüzde 72’si rötar yaparken, yüzde 2,5’i iptal edildi.

Belçika basınının İngiltere merkezli Resmi Havacılık Rehberi kapsamında yer alan bilgilere göre; Brüksel Havalimanı, temmuz ayında Avrupa’da uçuşların en çok ertelendiği Havalimanı oldu.

Bu kapsamda gerçekleşmesi gereken uçuşların yüzde 72’si rötar yaparken, yüzde 2,5’i iptal edildi.

En büyük etken personel eksikliği

Brüksel Havalimanı Sözcüsü ​​​​​​​Nathalie Pierard’ın konuya dair yapmış olduğu açıklamalarda birçok sebepten dolayı uçuşların iptal edildiğini ve en etkileyen sebebin ise bagaj taşıma ve pasaport kontrolü alanlarındaki personel eksikliğinden kaynaklı olduğunu belirtti.

Kovid-19 pandemisi genelinde uçuşların sekteye uğramasından kaynaklı yaşanan personellerin azalması ve yükselişe geçen enflasyon nedeniyle artan yaşam maliyetleri ve personelin daha yüksek ücret talepleri nedeniyle yaptığı grevlerden ötürü havayolu sektörü kapsamında zor bir süreçten geçiyor. 

Lufthansa, British Airways gibi şirketler de aksama yaşıyor

Avrupa’da Brüksel Havalimanı haricinde birçok havayolu şirketinde seferlerinde aksamalar yaşıyor. Bunlar arasında Lufthansa, British Airways gibi şirketler de yer alıyor.

Geçtiğimiz ay Brüksel Havalimanında protestolar ve  grevler nedeniyle  birçok sefer iptal edilmiş ve uçuşlarda 3 günlüğüne iptal etmişti.

Leave a Reply