Gündem

Brezilya’da meydana gelen sel ve toprak kaymalarında can kayıpları yükseliyor

Brezilya’nın Pernambuco eyaletinin çeşitli bölgelerinde cuma günü başlayan şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve toprak kaymaları meydana geldi. Yaşanan sel ve toprak kaymaları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 84’e yükseldiği belirtildi.

Pernambuco Eyalet Valisi Paulo Camara, düzenlediği basın toplantısında yapılan açıklamalarda şiddetli yağışın etkisiyle sel ve toprak kaymaları nedeniyle, 79’u cuma gününden bu güne olmak üzere 84 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Daha öncesinde can kayıplarını 56 olduğunu bildiren ve kayıpların yükselişte olduğunu belirten Camara, arama kurtarma çalışmalarının son hızıyla devam edeceğini ifade etti. 

Camara, özellikle kritik durumdaki 12 ayrı bölgede çalışmaların sıkı bir şekilde devam ettiğinin altını çizerek, “Bu ilk saatlerin oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Şimdi etkili bir şekilde harekete geçme zamanı. Bütün belediye başkanları ile bir çalışma planı hazırlamak için görüştüm” şeklinde konuştu.

Brezilya’nın Pernambuco eyaletinde hafta başından bu yana etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle 14 kentte acil durum ilan edildi.

Leave a Reply