Türkiye

BM, ‘Turkey’ adını ‘Türkiye’ olarak değiştirdi

Türkiye’nin yabancı dillerde ‘Turkey’ olarak kullanılan ülke adı Birleşmiş Milletlerce ‘Türkiye’ olarak değiştirildi.

Geçtiğimiz zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, ihraç ürünlerinde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanacağı kaydedilmişti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı dillerdeki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını belirterek, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu ifade etti.

Türkiye ibaresi kullanılacak

Bakan Çavuşoğlu da Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin marka değerini yükseltmek için sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor. BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı dillerdeki adını da “Türkiye” olarak tescil ediyoruz.”

‘Türkiye’ markasını ön plana çıkarma amacı doğrultusunda ve başta diğer devletler ve uluslararası kurum, kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda, ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ ve benzeri ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresi kullanılacak.

Leave a Reply