avrupa Gündem

BM Genel Sekreteri Guterres’in Kiev’i ziyaret ettiği gün Rusya başkente saldırdı

Rusya-Ukrayna savaşı 63. gününde devam ederken Rus güçleri tarafından Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir apartmana hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonrasında olay yerinden dumanlar yükselirken, çevrede sivillerin bulunduğu da belirtildi. Kiev Belediye Başkanı Kliçko, “BM Genel Sekreteri Kiev’de bulunuyorken Rusya hava saldırısıyla başkenti vurdu” dedi.

Rusya  Ukrayna’ya saldırılarında kendini geri çekmezken savaştaki yoğun çatışmalar, Ukrayna’nın güneyindeki ve doğusunda bölgelerinde devam ediyordu. Rus güçleri, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir apartmana hava saldırısı düzenledi. Saldırı esnasında kentte sivillerin de bulunduğu ve trafiğin akış halinde olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Rusya seyahatinin ardından Zelenski ile görüşmek için bugün Kiev’e ziyarete gitmişti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kiev Belediye Başkanı Kliçko, “Antonio Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezine füze saldırısı düzenlendi. Bir gün önce Kremlin’de uzun bir masada oturuyordu ve bugün başının üstünde patlamalar var. Yıkılan binaları gördüğümde, ailemi şimdi yıkılan evlerden birinde hayal ediyorum. Torunlarımın panik içinde koştuğunu görüyorum” diyerek yaşanılan olayın ciddiyetinin üstüne bastı.

21. yüzyılda savaşın kabul edilebilir hiçbir tarafı yok.

21. yüzyılda savaşın bir saçmalık olduğunu ifade eden Guterres, “Savaş kötü ve bu durumları gördüğümüzde kalbimiz elbette hayatını kaybedenlerle birlikte, ailelerine başsağlığı diliyoruz. 21. yüzyılda savaşın kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Şuna bakın.” diye konuştu.

Leave a Reply